Ενημέρωση υλοποίησης ανοικτής εκδήλωσης για το κοινό στα πλαίσια παρουσίασης και διάχυσης δυο εκπαιδευτικών προγραμμάτων και απονομή βιβλίων στους συγγραφείς εκπαιδευτικούς

Α. Σας ενημερώνω ότι θα υλοποιηθεί ανοικτή εκδήλωση για το κοινό, ολοκλήρωσης των παρακάτω ετήσιων αδειοδοτημένων από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας κ Θρησκευμάτων εκπαιδευτικών προγραμμάτων:

1. Ετήσιου Διεπιστημονικού εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα: Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν την τοπική τους ιστορία μέσα από τη διερεύνηση και προστασία του αρχειακού υλικού των σχολείων τους

2. Ετήσιου Διεπιστημονικού εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα: Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής μελετούν, μαθαίνουν και υλοποιούν βιωματικές δράσεις για την ανακύκλωση υλικών

που θα υλοποιηθεί στις 5 Ιουνίου 2018 και από ώρα 9.30-14.00, στο Αριστοτέλειο Πνευματικό Κέντρο Ιερισσού, από τους μαθητές και εκπαιδευτικούς των συμμετεχόντων Δημοτικών Σχολείων.

Β. Επιπρόσθετα θα γίνει απονομή των βιβλίων στους συγγραφείς εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στα ετήσια αδειοδοτημένα εκπαιδευτικά προγράμματα το σχολικό έτος 2016-17 με θέματα:

Διεπιστημονικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής στα χνάρια της πολιτιστικής κληρονομιάς των μοναστηριών του Αγίου Όρους

Διεπιστημονικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν και χαρτογραφούν τον τόπο τους & το περιβάλλον μέσα από τη διερεύνηση πηγών

Γ. Τέλος θα λειτουργεί έκθεση φωτογραφίας σε ηλεκτρονική και έντυπη μορφή με θέματα από την πολιτιστική κληρονομιά των χωριών της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής. Η παρούσα έκθεση θα γίνει εκπαιδευτικό πρόγραμμα και θα ταξιδέψει-παρουσιαστεί με την παρακάτω σειρά στα παρακάτω μέρη:

1. Στην Αρναία
2. Στο Κέντρο Συντήρησης Αρχαιοτήτων Ιουστινιανός στα Φλογητά Χαλκιδικής
3. Στην Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών στη Θεσσαλονίκη
4. Στο Μουσείο Σχολικής και Εκπαίδευσης στην Αθήνα

Στις εκδηλώσεις θα συμμετέχουν οι τάξεις που υλοποίησαν το πρόγραμμα:
Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν την τοπική τους ιστορία μέσα από τη διερεύνηση και προστασία του αρχειακού υλικού των σχολείων τους και είναι:

1. ΔΣ Στανού
2. ΔΣ Νέα Ρόδα
3. ΔΣ Μ. Παναγιά
4. ΔΣ Παλαιοχωρίου
5. ΔΣ Βαρβάρας
6. ΔΣ Αρναίας
7. ΔΣ Γαλάτιστα
8. ΔΣ Β Ιερισσού
9. ΔΣ Α Ιερισσού
10. ΔΣ Ζερβοχώρια
11. ΔΣ Στάγειρα -Στρατωνίκη

Στις εκδηλώσεις θα συμμετέχουν οι τάξεις που υλοποίησαν το πρόγραμμα:
Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής μελετούν, μαθαίνουν και υλοποιούν βιωματικές δράσεις για την ανακύκλωση υλικών και είναι:

1. ΔΣ Στανού
2. ΔΣ Νέα Ρόδα
3. ΔΣ Παλαιοχωρίου
4. ΔΣ Ολυμπιάδα
5. ΔΣ Α Ιερισσού
6. ΔΣ Στρατώνι
7. ΔΣ Νεοχώρι
8. ΔΣ Ουρανούπολη
9. ΔΣ Ζερβοχώρια

Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης (θα οριστικοποιηθεί σύντομα) περιλαμβάνει τα παρακάτω μέρη:

1. Χαιρετισμοί επισήμων από εκπαιδευτικούς και πολιτικούς φορείς
2. Απονομή Συλλογικών τόμων στους συγγραφείς εκπαιδευτικούς για τα
εκπαιδευτικά προγράμματα του 2016-17.
3. Τετραφωνική χορωδία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ιερισσού Κλειγένης
4. Παρουσίαση των προγραμμάτων από το Σχολικό Σύμβουλο 3ης ΠΕ
Χαλκιδικής και την αρχαιολόγο κα Πολυζούδη Αρχοντία της Εφορείας Αρχαιοτήτων Χαλκιδικής και Αγίου Όρους
5. Παρουσίαση προγράμματος ψηφιακών γενεολογικών δέντρων από τον
καθηγητή του ΠΤΔΕ-ΑΠΘ κ Λαμπρινό Νίκο
6. Παρουσίαση εργασιών από τους εκπαιδευτικούς και μαθητές των
συμμετεχόντων σχολείων σχετικά με τα δυο εκπαιδευτικά προγράμματα:

7. Έκθεση ανά σχολείο των εκθεμάτων που δημιούργησαν οι μαθητές και
μαθήτριες και στα δυο προγράμματα
8. Απονομή φακέλου με βεβαιώσεις συμμετοχής για κάθε σχολείο,
εκπαιδευτικό και μαθητή.

Όλη η εκδήλωση θα καλυφθεί μέσω Διαδικτύου σε Πανελλαδική εμβέλεια από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας κ Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και από τα μέσα ενημέρωσης της Π.Ε. Χαλκιδικής.

Σας γνωρίζω ότι οι μετακινήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών θα υλοποιηθούν σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις που προβλέπονται από την νομοθεσία καθώς και θα γίνουν όλες οι απαραίτητες τροποποιήσεις στα ωρολόγια προγράμματα για την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων.

Ο Σχολικός Σύμβουλος
3ης ΠΕ Χαλκιδικής