Α επιμορφωτική συνάντηση Τ4Ε για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Teachers 4 Europe 2017-2018

Αγαπητοί συνάδελφοι,
Με την παρούσα επιστολή επιθυμούμε να σας καλωσορίσουμε στο πρόγραμμα Teachers4Europe και στην οικογένεια των νέων μελών, καθώς επίσης να σας συγχαρούμε για την επιλογή σας. Εσείς, μαζί με άλλους συναδέλφους από σχολεία της Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής και Σερρών θα αποτελέσετε την ομάδα των εκπαιδευτικών με την οποία θα έχουμε την χαρά και την τιμή να συνεργαστούμε στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής δράσης «Teachers4Europe».

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης θα διερευνήσουμε, οι εκπαιδευτικοί μαζί με τις μαθήτριες και τους μαθητές μας, θέματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσα από βιωματικές μεθόδους διδασκαλίας με απώτερο στόχο να δημιουργήσουμε μια κοινότητα μάθησης και συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών από διαφορετικά γεωγραφικά μέρη. Επιπλέον θα εργαστούμε μέσω εργαλείων νέων τεχνολογιών σε εξ αποστάσεως επιμόρφωση με βάση τις αρχές εκπαίδευσης ενηλίκων. Τα ανωτέρω αποτελούν μέρος των πολλαπλών στόχων του προγράμματος.

Είμαστε σίγουροι ότι η πολύτιμη εμπειρία που έχετε ως εκπαιδευτικοί της τάξης σε συνδυασμό με τα ενδιαφέροντά σας, θα αποτελέσουν στην ομάδα μας τη βάση για γόνιμη ανταλλαγή απόψεων, ιδεών και εμπειριών.

Από την πλευρά μας, με την ιδιότητα των συνεργατών, εμψυχωτών και συντονιστών της ομάδας μας, θα είμαστε πάντοτε στη διάθεσή σας για να σας υποστηρίξουμε στην επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος.

Η πρώτη μας επιμορφωτική συνάντηση θα γίνει στην βιβλιοθήκη της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017, στις 16:30-19:00.

Με εκτίμηση και ευχές για γόνιμη συνεργασία!

Νίκος Αμανατίδης, nikosaman@gmail.com, 6976465506
Ιωάννα Ζιάκα, ziakaioanna@gmail.com, 6977405308