Επιμόρφωση σε τεχνικές θεάτρου και θεατρικού παιχνιδιού- Διάχυση Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS +

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα

Σας ενημερώνω ότι θα υλοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση, στις 16 Μαίου 2016,  12.00-14.00, στο ΔΣ Αρναίας, στις , με θέμα «Το θέατρο στην καθημερινή διδακτική πρακτική – Βιωματικό εργαστήριο». Στο βιωματικό εργαστήριο  θα συμμετέχει σαν επιμορφώτρια η εκπαιδευτικός του ΔΣ Παλαιοχωρίου Σαββοπούλου Μαρία και θα παρουσιαστούν διάφορες τεχνικές θεάτρου αλλά και θεατρικό παιχνίδι προκειμένου να γίνει προσέγγιση  διδακτικών αντικειμένων σχετικά με τη γλώσσα, μαθηματικά και ιστορία.

Στο σεμινάριο μπορούν να συμμετέχουν από ένας εκπαιδευτικός από τα ολιγοθέσια σχολεία και μέχρι δυο από τα πενταθέσια και πάνω. Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει χωρίς δαπάνη για το δημόσιο και παρακαλούνται οι Διευθυντές και Προϊστάμενοι όπως προβούν στις απαραίτητες αλλαγές στα προγράμματα των σχολικών μονάδων έτσι ώστε να μην διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων.

Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες.

Ο Σχολικός Σύμβουλος

3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Π.Ε.

Χαλκιδικής

Δρ. Απόστολος Παρασκευάς