ME ΕΤΙΚΕΤΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ETWINNING ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΕ ΣΤΙΣ 25-9-2015, ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

etw_qualitylabel_68679_el

Η  Γ  τάξη  του  σχολικού  έτους  2014-2015,  με  υπεύθυνο  εκπαιδευτικό  τον  κ.  Παπασαραφιανό  Αθανάσιο,  υλοποίησε  πρόγραμμα  etwinning,  με  τίτλο: «Ο κήπος  μας  μικρός,  τα  όνειρα  μεγάλα.  Φυτεύω  και  γνωρίζω  βότανα  των  περιοχών  της  Ελλάδας»Τα συνεργαζόμενα σχολεία δημιούργησαν έναν σχολικό κήπο όπου φύτεψαν σπόρους βοτάνων που έστειλαν το ένα στο άλλο. Τα σχολεία προέρχονταν από περιοχές με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες και κάλυπταν το μεγαλύτερο μέρος του Ελλαδικού χώρου (Κρήτη, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική, Καστοριά). Μετά τη δημιουργία του σχολικού κήπου οι μαθητές του κάθε σχολείου, αφού πραγματοποίησαν έρευνα για τα ενδημικά βότανα της περιοχής τους, έστειλαν σπόρους βοτάνων στους μαθητές/τριες των συνεργαζόμενων σχολείων οι οποίοι ανάλαβαν τη φύτευση και την καλλιέργειά τους. Για να μπορέσουν να αναπτυχθούν τα φυτά αναζήτησαν τις ανάγκες τους σε φως , νερό, θερμοκρασία, χώμα, δημιουργώντας και  μικρά θερμοκήπια. Παράλληλα αναζήτησαν και τις ιδιαίτερες θεραπευτικές ιδιότητες των βοτάνων που  καλλιέργησαν.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://aparaske.sites.sch.gr/?p=2555