Επιμορφωτικό Σεμινάριο-Εργαστήριο Δημιουργικής γραφής με την εκπαιδευτικό-συγγραφέα Κατερίνα Τζαβάρα, ΚΠΕ Αρναίας, 26/2/2015, 12.00-14.00

ΑΦΙΣΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

Επιμορφωτικό/Βιωματικό σεμινάριο δημιουργικής γραφής

« Φτιάξε το δικό σου παραμύθι»

Στόχος μας η γνωριμία και εκμάθηση τεχνικών για θεατρικές και φιλαναγνωστικές εμψυχώσεις των εικαστικών έργων στο σχολείο σε συνδυασμό με την ανάπτυξη δεξιοτήτων δημιουργικής γραφής σε παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας.

Α. Θεματικοί άξονες σεμιναρίου

• Δομή και χαρακτηριστικά κλασικών παραμυθιών
  • Σύγχρονες μικρές ιστορίες βραχείας φόρμας
  • Μεθοδολογία ερωτήσεων προσέγγισης ενός εικαστικού έργου
  • Δημιουργία πρωτότυπης ιστορίας με όχημα έναν πίνακα ζωγραφικής-Διδακτικές εφαρμογές στην τάξη (Παραδείγματα ζωγράφων)

Β. Βιωματικό εργαστήριο

• Παιχνίδια γνωριμίας κι ενδυνάμωσης της ομάδας
  • Απλές τεχνικές- παιχνίδια για να βοηθήσουμε τα παιδιά να εκφραστούν ελεύθερα, με το σώμα, τις αισθήσεις, τον λόγο, τη θεατρικότητα και τη ζωγραφική.
  • Δημιουργία αυθόρμητης ιστορίας ( τεχνικές δημιουργικής γραφής) μέσα από οπτικά ερεθίσματα παρατήρησης και αξιοποίησης ενός εικαστικού έργου

Κατερίνα Τζαβάρα

Εκπαιδευτικός- Συγγραφέας