ΘΕΜΑ : Ενημέρωση για την υλοποίηση επιμορφωτικών συναντήσεων με θέμα την πρόοδο εφαρμογής των δράσεων για την ενδοσχολική βία, από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΠΝΟΗ»

Σας ενημερώνω ότι θα οργανώσω δυο επιμορφωτικές συναντήσεις βιωματικού χαρακτήρα με το Κέντρο Πρόληψης «ΠΝΟΗ»  με θέμα την πρόοδο εφαρμογής των δράσεων ενδοσχολικής βίας από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς στα σχολεία της 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Χαλκιδικής. Οι δυο συναντήσεις αποτελούν συνέχεια των βιωματικών εργαστηρίων που συνδιοργανώθηκαν με:

1. Το Παρατηρητήριο κατά της Σχολικής Βίας και του εκφοβισμού
  2. Τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης       Περιφερειακής Ενότητας Χαλκιδικής
  3. Το Κέντρο Πρόληψης Χαλκιδικής «ΠΝΟΗ»

Η πρώτη συνάντηση θα υλοποιηθεί στο ΚΠΕ Αρναίας, την Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014 και ώρα 12.00-14.00 και θα συμμετέχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που επιμορφώθηκαν στον πρώτο κύκλο του τριήμερου σεμιναρίου με την ΠΝΟΗ, στις 31 Μαρτίου και 16 και 17 Ιουνίου 2014.

Η δεύτερη συνάντηση θα υλοποιηθεί στο 2ο ΔΣ Ιερισσού, στις 4 Νοεμβρίου 2014 και ώρα 12.00-14.00 και θα συμμετέχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί που επιμορφώθηκαν στο δεύτερο κύκλο επιμόρφωσης στο τριήμερο σεμινάριο με το Κέντρο Πρόληψης «ΠΝΟΗ» στις 3,4,5 Σεπτεμβρίου 2014.

Και στις δυο συναντήσεις οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα παρουσιάσουν την πρόοδο εφαρμογής των δράσεων στα σχολεία τους και στη συνέχεια θα δοθούν οι κατάλληλες αναπροσαρμογές μέσω βιωματικού εργαστηρίου στοχεύοντας στην καλύτερη εφαρμογή των δράσεων με απώτερο στόχο την ελαχιστοποίηση της ενδοσχολικής βίας.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι των Σχολικών Μονάδων να διευκολύνουν την μετακίνηση των ανωτέρω εκπαιδευτικών και να προβούν στις απαραίτητες ρυθμίσεις στα ωρολόγια προγράμματα για την ομαλή λειτουργία των μονάδων τους.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://aparaske.sites.sch.gr/?p=1783