Συνδιοργάνωση βιωματικού εργαστηρίου για την ενδοσχολική βία στο ΚΠΕ Αρναίας-Μάρτιος 2014

viaJPG-1

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας  ενημερώνω για την υλοποίηση επιμορφωτικού βιωματικού εργαστηρίου για την ενδοσχολική βία που διοργανώνεται από:

1. Το Παρατηρητήριο κατά της Βίας
  2. Την επιστημονική ομάδα της αναπληρώτριας καθηγήτριας του   ΠΤΔΕ-ΑΠΘ, κας. Μπίμπου Άννας
  3. Τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής
  4. Το Σχολικό Σύμβουλο της 3ης ΠΕ Ν. Χαλκιδικής

Το βιωματικό εργαστήριο θα υλοποιηθεί στις 31 Μαρτίου 2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9.30-14.00 στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας. Θα συμμετέχουν συνολικά 78 εκπαιδευτικοί των Σχολείων της 3ης Περιφέρειας Χαλκιδικής, είτε με αναστολή της λειτουργίας των σχολικών μονάδων είτε με τη μερική συμμετοχή ορισμένου αριθμού εκπαιδευτικών, που φαίνονται παρακάτω, κατόπιν διαβούλευσης με τους  Διευθυντές και Προϊσταμένους των σχολείων έτσι ώστε να μην διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία τους.

Ειδικότερα έχει εγκριθεί από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας κ Β.θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας η αναστολή λειτουργίας 10 Σχολείων (όλων των ολιγοθέσιων και μερικών πολυθεσίων) και η κανονική λειτουργία με προσαρμογές των υπολοίπων 7:

Έτσι αναστέλλεται η λειτουργία των παρακάτω σχολείων:

ΔΣ Α Ιερισσού

ΔΣ Β Ιερισσού

ΔΣ Μ Παναγιάς

ΔΣ Στρατωνίου

ΔΣ Βάβδου

ΔΣ Βαρβάρας

ΔΣ Αμμουλιανής

ΔΣ Στάγειρα -Στρατωνίκη

ΔΣ Νεοχώρι

ΔΣ Ολυμπιάδας

Από τα παρακάτω σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά με προσαρμογές στο πρόγραμμα και θα συμμετέχουν ο αριθμός των εκπαιδευτικών που έχουν δηλωθεί από τους Διευθυντές κατόπιν διαβούλευσης:

ΔΣ Γαλάτιστας 2

ΔΣ Ζερβοχωρίων 2

ΔΣ Στανού  2

ΔΣ Αρναίας  1

ΔΣ Παλαιοχωρίου 3

ΔΣ ΝΕά Ρόδα  1

ΔΣ Ουρανούπολη  1

ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 78

Οι εκπαιδευτικοί θα σχηματίσουν 3 γκρουπ παρακολούθησης:

Στο Α γκρουπ:

ΔΣ Α Ιερισσού

ΔΣ Β Ιερισσού

Β γκρουπ

ΔΣ Μ.Παναγιάς

ΔΣ Παλαιοχωρίου

ΔΣ Νεοχωρίου

ΔΣ Στάγειρα-Στρατωνίκη

Γ γκρουπ

Όλα τα υπόλοιπα σχολεία

Παρακαλούνται οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι των σχολικών μονάδων που θα λειτουργήσουν με μειωμένο προσωπικό, να διευκολύνουν τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς των σχολείων τους και να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την εύρυθμη λειτουργία των μονάδων τους.

Απόστολος Παρασκευάς

Σχολικός Σύμβουλος